Okulda Bir Günümüz

Çekmeköy Anaokulu, Taşdelen Anaokulu ve Sancaktepe Anaokulu Şubelerimizde bir günün özeti...

Servis kullanan öğrencilerimizi, evinden hostes ablası ile aldırıp, güvenli bir şekilde okuluna kavuşturuyoruz. Servis kullanmayan öğrencilerimizi ise okulda sevgi ile anne ve babalarından teslim alıyoruz. Önce ilgi köşelerinde öğretmen gözetiminde oyun oynayan çocuklarımız sonrasında sabah kahvaltısı için yemekhanemize geçiyorlar. Eğlenceli bir kahvaltıdan sonra temizliğimizi yapıp yine yeni bir güne başlıyoruz.

Hemen ders etkinlikleri başlıyor...İlk olarak Türkçe dil etkinliği. Çocukların kendisini ifade etme ve başkalarını dinleme becerisini kazanmaya yönelik olarak yapılan bu etkinlik çocuklarımızın dil gelişimi ve sosyal gelişimleri açısından çok önemli.

Hemen arkasından hareketli bir oyuna geçiyoruz. Kurallı veya serbest. Genelde müzikli oyunları tercih ediyoruz. Çünkü çocuklarımızın enerjilerini kontrollü bir şekilde boşaltmaları için bu çok iyi bir araç.

Sonra mı? Tabii ki kitap çalışmaları. İlkokula hazırlanmalıyız, dikkat çalışmaları yapmalıyız, kavramları öğrenmeliyiz (sayılar, renkler, şekiller, zıtlıklar, zaman ...) Burada amacımız çocuklarımızın zeka alanlarına göre konuları en uygun kelimelerle ve uygulamalarla aktarmak.

Sıra branş ders saatimizde...O gün ve varsa: İngilizce mi? Bilgisayar mı? Müzik mi? Jimnastik mi? Folklor mü? Hepsi de çok eğlenceli...

Bu kadar aktiviteden sonra karnımız acıktı tabii ki. Haydi hep beraber yemeğe. Ama öyle kendi başına değil. Sıra olup, yavaş yavaş, korkuluklardan tutunarak ve şarkımızı söyleyerek...Tabağımızda yemek bırakmıyoruz ki hemen ellerimizi yıkayalım, dişlerimizi fırçalayalım ve ...

Küçük yaş grubumuz uykuya daldı bile... Diğer gruplarımız ise...

Biraz hikaye okumaya ne dersiniz? Ardından da dramatizayon çalışmalarına...Buradaki amacımız da yine çocuklarımızın dil gelişimleri ve özgüven gelişimlerine katkıda bulunmak.

Daha sonra masa etkinliklerine başlıyoruz. Neler yapmıyoruz ki?... Önce sanat aktiviteleri: hamur çalışmaları, yırtma, yapıştırma, boyama çalışmaları, grup veya bireysel proje çalışmaları...sonra yap-bozlar.... Hedefimiz, küçük kas motor kaslarını ve el göz koordinasyonunu geliştirmek.

İkindi kahvaltısından önce oyun saatimiz var. Hava durumuna göre tercih ettiğimiz mekanlarımız var. Hepsi de ayrı eğlenceli... ister tırmanma merdivelerinde, ister top havuzunda, ister kaydıklarda... Ya da bahçeye çıkıp dış oyun ünitesinde, salıncakta, tahterevallide, zıp zıplarda, kum havuzunda, küçük oyun evinde ya da bir geminin güvertesinde...

İkindi kahvaltısının vakti geldi. Temizliğimizi yapıp, kahvaltı masasına oturuyoruz. Ardından da servisli öğrencilerimiz için çıkış hazırlıklarına başlıyoruz.

Aaa... gezi gözlem odamızı unuttuk. Hani şu trafik eğitimi aldığımız, deneyler yaptığımız, mikropları izlediğimiz oda... sahi biz oraya ne zaman gidiyorduk?

Bazı günlerde ise rahatlama, eğlenme amacıyla eğitici çizgi filmler izliyoruz. Sinevizyon salonumuzu hem çizgi filmler için hem de eğitim çalışmalarımızı görsel efektlerle desteklemek için kullanıyoruz.

Anlattığımız gün hangi gün bilmiyorum ama biz ayda iki kez de sinema veya tiyatroya gidiyoruz... bazen de gezilere (araba müzesi, oyuncak müzesi, itfaiye, yaşlılar evi...)

İşte böyle günün nasıl geçtiğini anlayamadan öğretmenimiz sesleniyor... Zeyneeep, annen geldi küçüğüm, hadi hazırlanalım....

Çekmeköy anaokulu, çekmeköyde anaokulları ,çekmeköyde anaokulu, çekmeköy anaokulları, taşdelen anaokulu, taşdelende anaokulu, çekmeköyde kreş, taşdelende kreş, anaokulu çekmeköy, kreş çekmeköy, anaokulu taşdelen, kreş taşdelen, çekmeköy anaokulları, çekmeköydeki anaokulları, sancaktepe anaokulu, sancaktepede anaokulu,  sancaktepe anaokulları, sancaktepede anaokulları